عمل به قرآن؛ زینت مسلمانی

شهریور ۱م, ۱۳۸۸

دعاى روز دوم
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ ونَقماتِکَ ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت وبرکنارم دار در آن از خشم وانتقامت وتوفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربانترین مهربانان.

عمل به قرآن؛ زینت مسلمانی

قرآن مجموعه آیات زندگی­ساز و راهنمای بشر است. آیه­آیه­اش الهام­بخش است هر سوره­اش درسهایی گران و عمیق دارد… اما دریغ که همواره دستخوش غفلت و فراموشی­هاست. در دعای امروز از خدا می­طلبیم به آنچه رضای توست، ما را نزدیک گردان؛ قرآن نیز اسباب رضا یا خشم الهی است. خواندن یا نخواندن؛ مسأله این است!

آیا قرآن را تلاوت می­کنیم؟ آیا تأمل و تدبر در آن داریم؟ جای قرآن در زندگی ما کجاست؟ قرآن در بین مسلمانان مهجور است و قطعاً از غربت خویش در میان مسلمین شکایت می­کند؛ اما سهم ما از غربت او چه­قدر است؟ براستی چه­قدر از داستان­های قرآن سهم عبرت خود را برداشته­ایم؟ چه­قدر اندیشه و استبصار بر آن کرده­ایم؟ قرآن عهد خدا با خلق است و عهدنامه مسلمانی ما با او. این فرمایش امام صادق(ع) است اما چه­قدر آن­چنان که شایسته است به این عهدنامه توجه داریم. چه­قدر الفاظ آن را تکرار می­کنیم و چه­قدر معانی آن را فهمیده­ایم و در آخر به چه میزان آن­ها را به­کار بسته­ایم؟

آری قرآن را باید تلاوت کرد، با تأمل و دقت، به صدای خوب، به لحن عربی و … همه این موارد زینت مسلمانی است و یافتن این زینت­ها و پیرایه­ها توفیق می­خواهد. این توفیق را از خدای خود بطلبیم تا به مقام قرب و رضای او برسیم.

برچسب:
ارسال شده در مناسبت ها | نظرات (۰)

گذاشتن یک پاسخ