نرم‏افزار « ریحانه »

اردیبهشت ۱۸م, ۱۳۸۸

نرم‏افزار « ریحانه »

کتابخانه تخصصى حضرت زهرا علیهاالسلام

«مرکز تحقیقات رایانه‏اى حوزه علمیه اصفهان» با هدف به‏کارگیرى از فناورى جدید رایانه، در جهت اشاعه فرهنگ والاى اسلامى، قرآن و عترت را مستمسک خود قرار داده و نرم‏افزارى تولید نموده است که به گل خوش‏بوى نبىّ مکرّم اسلام، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام ، تعلّق دارد. این کوته‏نگاشت به معرفى این نرم‏افزار سودمند مى‏پردازد.

نرم‏افزار « ریحانه »

نرم‏افزار « ریحانه »

نام نرم‏افزار: «ریحانه؛ کتابخانه تخصصى حضرت زهرا علیهاالسلام »؛

تهیه‏کننده: مرکز تحقیقات رایانه‏اى حوزه علمیه اصفهان؛

سال تولید: ۱۳۸۲/

پس از نصب و اجراى این نرم‏افزار، در قسمت راست، فهرستى ملاحظه مى‏شود که دربردارنده امکانات و قابلیت‏هاى این نرم‏افزار مى‏باشد. این امکانات شامل موارد ذیل مى‏باشند:

۱/ آلبوم: با باز کردن این فهرست، امکان دست‏رسى به یک نماهنگ (ویدئو کلیپ) مدّاحى مربوط به حضرت زهرا علیهاالسلام با نام «تربت گم‏گشته» و نیز ۴۷ تصویر هنرى مزیّن به نام مبارک آن حضرت وجود دارد.

۲/ ادعیه حضرت زهرا علیهاالسلام : در این قسمت، چند دعاى مرتبط با حضرت زهراى مرضیه علیهاالسلام در قالب (فرمت) MP3 وجود دارند که شامل دعاى توسّل، حدیث شریف کساء، حرز مبارک حضرت زهرا علیهاالسلام ، دعاى نور، زیارت حضرت زهرا علیهاالسلام و صلوات بر سیده نسوان فاطمه زهرا علیهاالسلام مى‏باشند. با کلیک کردن بر روى هر گزینه، امکان مشاهده متن دعا و گوش دادن به آن وجود دارد.

۳/ درباره: این گزینه به معرفى «مرکز تحقیقات رایانه‏اى حوزه علمیه اصفهان» و نرم‏افزارها، تولیدات و انتشارات این مرکز مى‏پردازد.

۴/ ساختار موضوعى: موضوعات مرتبط به حضرت زهرا علیهاالسلام و جنبه‏هاى زندگى ایشان در شش موضوع اصلى، که هر کدام شامل موارد جزئى‏ترى مى‏باشد، در این قسمت ارائه شده‏اند. این شش موضوع عبارتند از: حدیث زندگى، خطبه‏ها و نیایش‏هاى حضرت زهرا علیهاالسلام ، سیرى در فضایل و مناقب سیدة نساءالعالمین حضرت زهرا علیهاالسلام ، حضرت زهرا علیهاالسلام در کلام اندیشمندان، و یاد و ذکر.

۵/ کتابخانه تخصصى: در این قسمت، امکان دست‏رسى به متن کامل ۱۲۶ جلد کتاب درباره حضرت زهرا علیهاالسلام وجود دارد. با انتخاب هر کتاب، مى‏توان به فهرست مندرجات و متن کامل آن کتاب دست‏رسى پیدا کرد. همچنین امکان جست‏وجو در متن کتاب‏ها و جست‏وجو در نمایه الفبایى تهیه شده از کتاب‏ها نیز وجود دارد. براى مثال، با درج یک کلمه در قسمت جست‏وجو و انجام عملیات جست‏وجو، نرم‏افزار کلیه کتاب‏ها را مورد جست‏وجو قرار مى‏دهد و هرجا را که آن کلمه آمده باشد، به کاربر نشان مى‏دهد.

۶/ کتاب‏شناسى: اطلاعات کتاب‏شناختى ۲۴۰۱ کتاب، که در خصوص حضرت زهرا علیهاالسلام نوشته شده‏اند به همراه توصیف مختصرى از محتواى هر کتاب در این قسمت آمده است. ترتیب کتاب‏ها بر اساس حروف الفبا مى‏باشد. در میان کتاب‏هاى معرفى شده، کتاب‏هایى به زبان‏هاى دیگر، حتى روسى و پرتغالى نیز به چشم مى‏خورند.

نرم‏افزار امکانات عمومى دیگرى شامل مواردى همچون بزرگ‏نمایى، کوچک‏نمایى، چاپ، و نمایش به صورت تمام صفحه را نیز داراست.

برچسب: ،،،
ارسال شده در روزنوشت،نرم افزار | نظرات (۰)

گذاشتن یک پاسخ