بایگانی برای شهریور, ۱۳۸۸

پاکی از سفاهت و تزویر

شهریور ۲م, ۱۳۸۸

دعاى روز سوم 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهة والتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِکَ یا أجْوَدَ الأجْوَدینَ.

خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش وخودآگاهى را ودور بدار در آن روز از نادانى وگمراهى وقرار بده مرا بهره وفایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان. 

پاکی از سفاهت و تزویر

«سفاهت» بی­خردی است و «تمویه» تزویر و دروغ­بافی. مسلمانی که حق­مدار و حق­جو و حق­طلب است بر مدار عقل می­­چرخد و از تلبیس و ترفند به دور است. که این­ها ریشه در خواسته­های شیطان دارد.

عاقل جز در پی حکمت و حق نیست خردمند فرزانه هرگز گندم­نمای جوفروش نمی­شود. «بود» و «نمود»ش یکی است.

از امام مجتبی(ع) سؤال شد: سفاهت چیست؟ فرمود: دنبال پستی رفتن و با گمراهان دوستی کردن.

آری. هم­نشینی با گمراهان و شیاطین دوری از حق را در پی دارد و سفاهت است! اما آنچه از سفاهت بدتر است، تمویه است. در سفاهت بی­خردی و بی­تدبیری است اما در تمویه سوءاستفاده از خرد است برای گمراه­کردن مردم یا تدبیر عقل برای گمراهی و بی­خردی!

ازخدا می­طلبیم که در این روز، ما را از بی­خردی و ظاهرسازی دور بدارد و از همه چیزهایی که نصیب بندگانش در این روز می­کند، ما را نیز بهره­مند سازد و خیر زندگی­مان را استفاده صحیح از عقل و حکمت قرار دهد.

برچسب:
ارسال شده در مناسبت ها | نظرات (۰)

هلال نعمت و احسان

شهریور ۲م, ۱۳۸۸

همزمان با فرارسیدن ماه نزول قرآن و طلوع هلال ماه مبارک رمضان ، به پاس گرامیداشت این نعمت گرانقدر،  نرم افزار هلال نعمت احسان به سفارش معاونت فرهنگی شهرداری تهران با قابلیت ها و محتویات ذیل توسط شرکت پیشگامان موج تلفن همراه طراحی و تولید گردید و به میهمانان خدا تقدیم می گردد.

محتویات نرم افزار :
    * اوقات شرعی به افق کلیه مراکز استانی : اذان صبح ، طلوع آفتاب ، اذان ظهر ، غروب آفتاب ، اذان مغرب و نیمه شب شرعی
    * اعمال ماه مبارک رمضان شامل : اعمال روز آخر شعبان ، اعمال روزانه و اعمال هر شب ماه رمضان و اعمال مخصوص شب های قدر
    * ادعیه معروفه بهمراه ترجمه : ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان ، عهد ، دعای بعد از هر نماز ، افتتاح ، فرج ، جوشن کبیر ، جوشن صغیر ، خمسه عشر ، کمیل ، توسل ، مجیر ، ندبه ، سمات ، صباح ، سحر ، ابوحمزه ثمالی ، یستشر ، مناجات امیر المومنین ، دعای وداع با ماه مبارک رمضان و …
    * زیارات معروفه بهمراه ترجمه : زیارت امین الله ، عاشورا ، وارث ، آل یاسین ، جامعه کبیره و …
    * اعمال نماز عید فطر


امکانات نرم افزار :

    * قابلیت اجرای خودکار نرم افزار در وقت شرعی و پخش اذان برای کلیه مراکز استانی
    * قابلیت نمایش اوقات شرعی کلیه مراکز استانی
    * قابلیت نمایش اعمال روزانه ماه مبارک رمضان
    * قابلیت پخش و نمایش ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان
    * قابلیت نمایش زیارات و ادعیه معروفه با فونت خوانا بهمراه ترجمه
    * قابلیت نمایش اعمال عید فطر

در پایان باید یادآور شد که این نرم افزار به فرمت جاوا بوده و قابل نصب بر روی اکثر گوشیها می باشد و با توجه به انجام کار توسط تیم حرفه ای شرکت تنها یک فایل اجرایی برای همه نوع گوشی با سایزهای مختلف تهیه شده است.

برچسب: ،،،،
ارسال شده در نرم افزار | نظرات (۰)

عمل به قرآن؛ زینت مسلمانی

شهریور ۱م, ۱۳۸۸

دعاى روز دوم
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ ونَقماتِکَ ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت وبرکنارم دار در آن از خشم وانتقامت وتوفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربانترین مهربانان.

عمل به قرآن؛ زینت مسلمانی

قرآن مجموعه آیات زندگی­ساز و راهنمای بشر است. آیه­آیه­اش الهام­بخش است هر سوره­اش درسهایی گران و عمیق دارد… اما دریغ که همواره دستخوش غفلت و فراموشی­هاست. در دعای امروز از خدا می­طلبیم به آنچه رضای توست، ما را نزدیک گردان؛ قرآن نیز اسباب رضا یا خشم الهی است. خواندن یا نخواندن؛ مسأله این است!

آیا قرآن را تلاوت می­کنیم؟ آیا تأمل و تدبر در آن داریم؟ جای قرآن در زندگی ما کجاست؟ قرآن در بین مسلمانان مهجور است و قطعاً از غربت خویش در میان مسلمین شکایت می­کند؛ اما سهم ما از غربت او چه­قدر است؟ براستی چه­قدر از داستان­های قرآن سهم عبرت خود را برداشته­ایم؟ چه­قدر اندیشه و استبصار بر آن کرده­ایم؟ قرآن عهد خدا با خلق است و عهدنامه مسلمانی ما با او. این فرمایش امام صادق(ع) است اما چه­قدر آن­چنان که شایسته است به این عهدنامه توجه داریم. چه­قدر الفاظ آن را تکرار می­کنیم و چه­قدر معانی آن را فهمیده­ایم و در آخر به چه میزان آن­ها را به­کار بسته­ایم؟

آری قرآن را باید تلاوت کرد، با تأمل و دقت، به صدای خوب، به لحن عربی و … همه این موارد زینت مسلمانی است و یافتن این زینت­ها و پیرایه­ها توفیق می­خواهد. این توفیق را از خدای خود بطلبیم تا به مقام قرب و رضای او برسیم.

برچسب:
ارسال شده در مناسبت ها | نظرات (۰)

روز اول مهمانی

مرداد ۳۱م, ۱۳۸۸

دعاى روز اول

بسم الله الرحمن الرحیم

 اللهمَ  اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ.

خدایا قرار بده روزه مرا در آن روزه داران واقعى وقیام وعبادتم در آن قیام شب زنده داران وبیدارم نما در آن از خواب بى خبران وببخش به من جنایتم را در این روز اى معبود جهانیان ودر گذر از من اى بخشنده جنایات کاران.

روزه راستین

از همین روز اول تکلیف خود را با خدایت روشن کن. می­خواهی روزه بگیری که جز گرسنگی و عطش درپی نداشته باشد، یا… می­خواهی با روزه­ات به ثواب برسی یا …

باورت نمی­شود؟ آری، ممکن است که روزه انسان پذیرفته درگاه حق نباشد از همین روز اول تکلیف خود را روشن کن!

سعی کن روزه­ای بگیری که تو را از گناه بازدارد، روزه­ای که همراه عطش و گرسنگی، چشم و گوشت را از گناه و قلبت را از بدخواهی و وجودت را از آلودگی دور بدارد دلت را از سیاهی­ها بپیراید.

در این راه، از خدا بخواه. دعای روز اول را با تمام وجود زمزمه کن از او بطلب تا یاری­ات کند، تا روزه­ات در این ماه را روزه روزه­داران واقعی قرار دهد و نیز نمازها و قیام و قعودت را؛ تا نمازت فقط تکرار واژه­ها نباشد ذکر و ورد نامفهوم و بی­اثر نباشد بلکه سراپا احساس شوی، احساس حضور در پیشگاه الهی. احساس اتصال با مبدأ هستی، حرف زدن با دوست، باریافتن به خلوتگه یار…

از او بخواه تا نمازت نماز باشد و معراج تو. و روزه­ات روزه واقعی.

برچسب:
ارسال شده در مناسبت ها | نظرات (۰)

جشن تولدی دیگر…

مرداد ۱۵م, ۱۳۸۸

با سلام و تبریک بسیار به مناسبت میلاد مولایمان. به امید تعجیل در ظهور مولایمان مهدی …

mahdi88.05.15

و ما تولد چنین امامی را جشن می‌گیریم، به امید آن که خود در این تولد، به تولدی دیگر برسیم، و از دایرة تنگ عادت‌ها، تقلیدها و غریزه‌ها بیرون بیاییم و با تدبر و تفکر و تعقل خویش، به آزادی انسانی برسیم و در این آزادی، حاکمی را انتخاب کنیم که نور راه ما و جهت راه رفتن ما و امین استعدادهای ما و پناه و قلعة ما در این دزدبازار بی‌در و پنجره باشد. تولد چنین امامی اگر با جشنی همراه باشد، باید با جشن تولد دوبارة ما باشد، چراکه این امامت را جز پس از این تولد نمی‌توانیم تحمل کنیم، و جز با این دید وسیع و مترقی نمی‌توانیم شیعة این امام باشیم. در این تولد است که عشق چنین امامی در تمام وجود تو می‌نشیند و در خون و دلت جاری می‌گردد و نیاز به او، هم‌چون عطش در هر سلّولت سوز می‌گذارد.

(تو می‌آیی، عین، صاد، ص۷۲)

برچسب: ،،،،
ارسال شده در تصاوير مذهبي،مناسبت ها | نظرات (۱)